czwartek, 17 maja 2012

Zdrowe węglowodany

Jak zapewne większość z was wie, pożywienie składa się głównie z białek, tłuszczy i węglowodanów. Ostatnio węglowodany kojarzone są z "pustymi kaloriami", uważane są za coś, czego powinno się unikać, bo jest tuczące i bezwartościowe. Wiele diet wręcz zabrania je spożywać. 
Nie jest to zasadne działanie, ponieważ węglowodany to najłatwiejsze źródło energii dla naszego organizmu. Spożywane w odpowiedniej proporcji z białkami i tłuszczami stanowią cenny składnik pokarmowy, niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania i rozwoju organizmu człowieka. W codziennej diecie osoby zdrowej węglowodany powinny dostarczać 55-60% energii, białka około 15%, a tłuszcze 25-30%. 1 gram węglowodanów dostarcza 4 kcal, tyle samo co 1 gram białka. 1 gram tłuszczu to natomiast aż 9 kcal. Ważne jest utrzymanie tych proporcji, jak również wybieranie odpowiednich źródeł węglowodanów. 
Zalecane jest spożywanie produktów zbożowych z grubego przemiału (tj. pieczywo razowe i pełnoziarniste, grube kasze, makarony razowe, płatki owsiane), które oprócz węglowodanów dostarczają nam błonnika, który zapewnia uczucie sytości na długi czas, składników mineralnych i witamin. Cenne są też węglowodany spożywane przez nas w postaci warzyw i owoców. 
Ziemniaki też są warzywem, bogatym w cukrowce, a zwłaszcza skrobię. Jeżeli przyrządzimy je w odpowiedni sposób (bez dodawania niepotrzebnych tłuszczy, które można zastąpić odrobiną jogurtu, kefiru lub mleka), wcale nie muszą być tuczące. 
Podobnie jest z makaronem, który rozgotowany zmienia zupełnie swoje właściwości. Zarówno razowy, jak i zwykły makaron z pszenicy durum, ugotowany na sposób al dente jest jak najbardziej wartościowym posiłkiem, który z niezbyt tłustym sosem nie musi być tuczący. Jeśli chodzi o ryż i kasze to działa tu taka sama zasada, jak w przypadku makaronu.
"Pustymi kaloriami" nazwać możemy większość słodyczy (typu landrynki, dropsy, draże, żelki), a także popularne ostatnio białe pieczywo, sprzedawane w supermarketach (tj. chleb tostowy, bułeczki i rogaliki mleczne, niektóre bułki i chleby- zazwyczaj o bardzo jasnej barwie). Powinno się też unikać nadmiernej ilości ciastek, ciast, czekolady (zwłaszcza białej), batonów  itp, które oprócz sporej ilości węglowodanów zawierają bardzo dużo tłuszczu. Najlepiej wszelkiego typu wypieki przygotowywać samemu, ponieważ wtedy widzimy jak bardzo są kaloryczne i na ile możemy sobie pozwolić. Oprócz tego, zawierają one naturalne i świeże składniki. Zachęcam więc do gotowania samemu! :)

2 komentarze:

  1. to jeść produkty gdzie więcej tłuszczy czy węglowodanów?!?!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tłuszczy, ze względu na dużą wartość energetyczną powinniśmy jeść mniej niż węglowodanów. Powinny dostarczyć nam ok.30% energii z pożywienia. To oznacza, że jeżeli np. nasze zapotrzebowanie energetyczne wynosi 2000 kcal, to powinniśmy 600 kcal dostarczyć w postaci tłuszczy (czyli ok.66,5 gram tłuszczy dziennie), 1100 kcal w postaci węglowodanów (czyli ok. 275 gram węglowodanów), a 300 kcal w postaci białka (czyli ok. 75 gram białka). Należy wybierać przede wszystkim tłuszcze nienasycone, zawarte w olejach, oliwach, orzechach i niewielką ilość nasyconych np. masło, tłuszcz zawarty w mięsie i wyrobach garmażeryjnych.

      Usuń