sobota, 5 maja 2012

Wiem, co jem :)

Ostatnio umieściłam na blogu przepis na odchudzony serniczek. Nie napisałam jednak, dlaczego właśnie to ciasto uznałam za zdrowe. W związku z tym chciałabym na jego przykładzie omówić kilka ważnych kwestii.
    
1.    Odtłuszczone produkty mleczne (ser, jogurt 0%, serki homogenizowane w przepisie)
Wielu osób uważa, że są one bezwartościowe i należy ich unikać. Nie do końca jest to jednak prawdą! Wszystko zależy od tego z czym je połączymy. Zawierają one duże ilości dobrze przyswajalnego białka, o wiele większe niż produkty tłuste. Niestety brak tego tłuszczu sprawia, że ubogie są w witaminy  A,D,E,K, które się w nim rozpuszczają.
2.    Nie martwmy się jednak brakiem witamin, ponieważ nasz serniczek ma w sobie JAJKA – pełnowartościowy, zawierający większość składników odżywczych pokarm dla mających się rozwijać w nich młodych organizmów. Są w nich wszystkie witaminy i mikroelementy, tłuszcze, białko, a to wszystko w odpowiedniej proporcji.  1 jajo kurze ma ok. 60g i 75 kcal.
3.    Dlaczego więc ludzie nie doceniają jaj i nie jedzą ich codziennie? Na pewno słyszeliście, że jaja zawierają bardzo dużo cholesterolu… ok. 265 mg w jednym jajku. To praktycznie dzienna norma na ten składnik! Czy to oznacza, że potem cały dzień mamy zajadać tylko warzywa??  Otóż nie, bo najnowsze badania dowodzą, że cholesterol zawarty w jajach nie wpływa na wzrost cholesterolu w surowicy krwi.  Ale … mowa tu o jajach gotowanych na miękko, jajecznicy sporządzonej bez dodatku tłuszczu (lekko ściętej), także jako dodatek do ciast i makaronów. SMAŻENIE NA TŁUSZCZU NIE JEST WSKAZANE.
4.    Trzeba też zwrócić uwagę na to, że jajka oprócz strasznego cholesterolu, mają w sobie inne tłuszcze, jak najbardziej potrzebne naszemu organizmowi. Występują w nich glicerydy kwasu oleinowego i palmitynowego, niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, fosfolipidy w tym lecytyna, uczestniczące w wielu procesach metabolicznych. Tyle o jajach
5.    Zajmijmy się teraz następnym składnikiem naszego ciasta- SŁODZIKIEM. Podobno można od niego stracić wzrok!! Bez przesady. Tak samo jak od zjadania zbyt dużych i zbyt często  ilości słodzika może nam się popsuć narząd wzroku, to od zjadania nadmiernej ilości cukru możemy zachorować na cukrzycę typu II lub znacznie powiększyć swoje rozmiary.  A my tylko raz na jakiś czas chcemy przekąsić do kawy kawałek ciasta i nie rezygnować przez to z kolacji. Jeżeli sernik ten podzielimy na 8 części to 1 kawałek będzie miał ok. 180 kcal.
6.    Mąka kukurydziana w przepisie jest po to, żeby nadać ciastu odpowiednią konsystencję i sprawić by się nie rozpadało. W przeciwieństwie do skrobii ziemniaczanej, oprócz węglowodanów zawiera również białko i niewielką ilość tłuszczu.

Teraz już chyba widać, dlaczego poleciłam wam właśnie ten przepis. To ciasto wcale nie jest tłuste, ani bezwartościowe. Jest przykładem na to, że wszystko co jemy może być zdrowe, nawet tzw. słodycze.

1 komentarz:

  1. fajna i profesionalna strona,ciekawie opisujesz jedzenie, mam teraz inne spojrzenie na to co jem

    OdpowiedzUsuń