sobota, 12 maja 2012

Dlaczego chipsy są szkodliwe??


Od jakiegoś czasu dużo się mówi o szkodliwości chipsów. Straszy się ich rakotwórczym działaniem i wysoką kalorycznością. Chyba każdy z nas słyszał że chipsy są tuczące i nie zdrowe. Dlaczego właśnie ten produkt jest tak często odradzany? Przecież istnieje tysiące innych przekąsek i słodyczy, które też są tak samo kaloryczne...
Problem jednak nie tkwi w samym produkcie, który powinien być po prostu cienko pokrojonym ziemniakiem, usmażonym na oleju z dodatkiem przypraw. Wpływ na szkodliwość chipsów ma przede wszystkim sposób, w jaki są one wytwarzane przez producentów. Nikt chyba nie uwierzy w to, że każda partia chipsów smażona jest na świeżym oleju. W nim natomiast, po wielokrotnym użyciu i ciągłym nagrzewaniu do zbyt wysokiej temperatury, powstają związki rakotwórcze, które przenikają do chipsów. Poza tym chipsy często są przypalone, przez co zawartość karcynogennych związków jest jeszcze wyższa.  Żeby tego było mało, zamiast naturalnych przypraw, do chipsów dodaje się sztuczne związki aromatyczne i smakowe oraz masę konserwantów. Duża ilość soli sprawia, że częste ich jedzenie może wpływać na podwyższenie ciśnienia tętniczego i sprzyja, (wraz z dużą ilością tłuszczu), powstawaniu chorób sercowo-naczyniowych. Glutaminian sodu i inne sztuczne dodatki, wzmagają apetyt, a nawet mogą nas uzależnić (jedzenie chipsów "wciąga", nie trudno skończyć w pojedynkę średniej paczki).
Te wszystkie procesy sprawiają, że chipsy nie są jedynie bezwartościowe, są one produktem szkodliwym dla zdrowia. Dla tych, którzy mimo wszystko je uwielbiają, polecam zrobienie ich samodzielnie. Wystarczy pokroić ziemniaki w cienkie plastry, usmażyć na świeżym oleju rzepakowym i dodać naturalne przyprawy tj. papryka, curry, koperek, zioła prowansalskie. Można obniżyć też zawartość tłuszczu, jeśli zamiast smażenia, upieczemy je w piekarniku. Dobrą alternatywą są też chipsy zrobione z bananów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz