sobota, 5 maja 2012

Czy istnieje dieta idealna?

   
No właśnie… czy istnieje idealna dieta? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć sobie miliony ludzi na całym świecie. Niektórzy twierdzą, że ją odnaleźli, inni przez całe życie testują nowe diety, niestety bezskutecznie. Dlaczego, będąc na idealnej diecie naszej koleżanki, (która od lat wygląda świetnie), nie widzimy żadnych efektów u siebie? Czemu, na wielu znanych dietach, musimy wybierać pomiędzy świetną figurą  a zdrowiem?

Odpowiedź na nurtujące nas pytania istnieje i daje dużo nadziei. Jest coś takiego jak dieta idealna, lecz dla każdego jest ona inna, indywidualnie dopasowana. Każdy z nas ma inny organizm, potrzeby, metabolizm. Jeśli dobrze go poznamy, bez problemu możemy dostosować dietę do siebie. Nie trzeba będzie nawet rezygnować całkowicie z ulubionych przysmaków. Czasem wystarczy tylko niewielka modyfikacja dotychczasowego sposobu żywienia.
Najbardziej popularne diety odchudzające, (np. kopenhaska, Pierra Dukana, Cambridge, South Beach, Atkinsa i wiele innych), często są kontrowersyjne. Wiąże się to ze spożywaniem bez przerwy tych samych produktów (diety monoskładnikowe), głodzeniem, wykluczaniem węglowodanów, tłuszczy itd. Efekty po przebyciu tych diet są imponujące, podobnie jak przyrost wagi po ich zaprzestaniu (tzw. efekt jojo). Równie „imponujący” może być stan naszego zdrowia. Czy warto jest tak wiele ryzykować dla szybkiej utraty wagi?  Ja uważam, że nie warto, a nawet ośmielę się stwierdzić, że to czysta głupota. Jak już wcześniej pisałam, można jeść normalnie, nie tracić zdrowia i urody, a jedynie gubić po drodze zbędne kilogramy. Rozwiązywaniem tych zagadnień zajmuje się właśnie dziedzina nauki zwana dietetyką. O tym, z czym to się je, będę starała się pisać w kolejnych postach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz