piątek, 18 maja 2012

Najlepsze tłuszcze

Tłuszcz, podobnie jak węglowodany jest niezbędny dla naszego organizmu. W tłuszczu rozpuszczalne są witaminy A, D, E, K, co umożliwia ich przyswajanie. To właśnie te witaminy poprawiają wygląd i zdrowie naszej skóry, włosów i paznokci. Są wśród nich naturalne antyoksydanty, przeciwdziałające procesom starzenia. Także cholesterol jest tłuszczem, którego przede wszystkim potrzebuje nasz mózg do prawidłowej pracy. Jak ze wszystkim, z cholesterolem nie możemy przesadzać, nie wolno jeść go więcej niż 300 mg dziennie.

Tłuszcze, które powinniśmy spożywać muszą pochodzić przede wszystkim z olejów, oliwy, orzechów, owoców typu awokado, oliwki, ryb (ze względu na zawartość kwasów omega 3 i 6). Są to tak zwane tłuszcze nienasycone, które korzystnie wpływają na układ sercowo- naczyniowy, usprawniając jego pracę. Należy jednak ograniczyć tłuszcz w postaci słodyczy (czekolada, ciasteczka, cukierki, wyroby cukiernicze), masła, śmietany, smalcu, tłustego mięsa, pasztetów. Te produkty zawierają nasycone kwasy tłuszczowe, które jedzone w nadmiarze mogą doprowadzić do miażdżycy naczyń krwionośnych i wielu innych schorzeń.

W jedzeniu tłuszczy należy zachować umiar i rozsądek. Nie można ich całkowicie wykluczyć, a także jeść ich za wiele. Energia pochodząca z tłuszczu nie powinna przekraczać 30 % zapotrzebowania energetycznego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz