poniedziałek, 14 maja 2012

Jedzenie i leczenie


W dzisiejszych czasach większość ludzi , przez odpowiednią dietę, dąży do utrzymania zgrabnej sylwetki. Są jednak osoby, które twierdzą, że nie będą sobie niczego odmawiały, bo dodatkowe kilogramy nie przeszkadzają im w codziennym życiu. Jeśli chodzi o problemy zdrowotne, to głęboko wierzą w potęgę medycyny. Mamy przecież całą gamę leków, które przeciwdziałają skutkom złego żywienia.

Niestety prawda jest taka, że nawet bardzo dobre leki , (np. obniżające ciśnienie krwi, cholesterol, hormony,  a nawet zwykły paracetamol),  nie będą w 100% skuteczne, jeśli wraz z rozpoczęciem leczenia nie zmienimy swojej diety. Udowodniono naukowo, że pokarm o dużej masie (czyli nadmierne spożycie), powoduje utrudniony rozpad i rozpuszczalność leków, przedłużając w ten sposób czas ich uwalniania. Duża ilość pokarmu w jelitach i żołądku, utrudnia dostęp leku do powierzchni błony śluzowej oraz jego wchłanianie. Poza tym wiadomo też, że wysokotłuszczowe pokarmy opóźniają absorpcję (wchłanianie) wielu leków.

Z tego właśnie powodu leczenie farmakologiczne, prawie zawsze powinno łączyć się z leczeniem żywieniowym. Oprócz tego o czym napisałam, istnieje wiele innych interakcji leków z pokarmem. Coraz częściej w różnego rodzaju  poradniach i przychodniach można konsultować się też z dietetykiem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz