wtorek, 23 lipca 2013

Błonnik przeciwko rakowi jelita grubego!


Rak jelita grubego to ostatnio bardzo często występujący nowotwór wśród kobiet i mężczyzn. Prawdopodobnie występowanie tej choroby wiąże się z naszą dietą. Istnieją badania obserwujące zależność między spożyciem kalorycznej żywności, w skład której wchodzą tłuszcze trans i cukry proste, a jego występowaniem. 
Pożywienie, którego powinniśmy unikać, by ustrzec się raka jelita grubego, to przede wszystkim słone przekąski, chipsy, ciastka, słodzone napoje oraz podobne produkty tego typu, kupione w sklepie i często zawierające w składzie całą tablicę Mendelejewa. To właśnie sztuczne dodatki i utwardzane tłuszcze roślinne (margaryna w kostkach, tłuszcz palmowy!!!) powodują, że produkty te stają się rakotwórcze. Jako dietetyk polecam samodzielne pieczenie ciast, ciasteczek a nawet własny wyrób słonych przekąsek. Do ciasta lepiej jest dodać masło niż margarynę, a chipsy można usmażyć na świeżym i dobrym jakościowo oleju. Unikniemy wtedy sztucznych dodatków i tłuszczy typu trans.
By zminimalizować ryzyko wystąpienia raka jelita grubego, często sięgajmy po produkty bogate w błonnik! Błonnik dzieli się na kilka rodzajów: włókno pokarmowe- nierozpuszczalne w przewodzie pokarmowym pełni rolę "szczotki fizjologicznej", która "wymiata" z naszych jelit zalegające resztki pokarmu, oczyszcza je i przyspiesza pasaż pokarmu; pektyny- absorbują wodę, pęcznieją w przewodzie pokarmowym, pochłaniają również szkodliwe substancje, wydalane potem z kałem; gumy i śluzy- pełnią rolę przede wszystkim poślizgową i ułatwiają proces defekacji. Zachęcam was do częstego sięgania po owoce, warzywa i produkty z pełnego przemiału. Do wypieków polecam mąkę razową, a zamiast napojów świeżo wyciskane soki!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz