środa, 24 lipca 2013

Zdrowa sałatka z surimi



Bardzo dobry przepis! Sałatka bogata w kwasy omega 3 i 6. Nawet osoby, które nie lubią ryb będą zadowolone :)

Składniki na ok 3-4 porcje:
  • 10 paluszków surimi (dobrych jakościowo)
  • 1/3 pora
  • ziarna sezamu (1 łyżka)
  • 1 papryczka piri-piri
  • łyżeczka majonezu
  • łyżeczka oleju ryżowego lub oliwy
  • przyprawa orientalna 

Paluszki lekko zmiażdzyc i podzielić palcami na drobne niki. Pora przeciąć wzdłuż na pół i pokroić na podobne paski. Paprzyczkę piri-piri posiekać badzo drobno. Wszystkie składniki wrzucić do miski i dokładnie zmieszać. Przyprawić sezamem, majonezem, olejem i przyprawą orientalną. Podawać można z ryżem gotowanym, na kanapkach lub do sushi.

wtorek, 23 lipca 2013

Błonnik przeciwko rakowi jelita grubego!


Rak jelita grubego to ostatnio bardzo często występujący nowotwór wśród kobiet i mężczyzn. Prawdopodobnie występowanie tej choroby wiąże się z naszą dietą. Istnieją badania obserwujące zależność między spożyciem kalorycznej żywności, w skład której wchodzą tłuszcze trans i cukry proste, a jego występowaniem. 
Pożywienie, którego powinniśmy unikać, by ustrzec się raka jelita grubego, to przede wszystkim słone przekąski, chipsy, ciastka, słodzone napoje oraz podobne produkty tego typu, kupione w sklepie i często zawierające w składzie całą tablicę Mendelejewa. To właśnie sztuczne dodatki i utwardzane tłuszcze roślinne (margaryna w kostkach, tłuszcz palmowy!!!) powodują, że produkty te stają się rakotwórcze. Jako dietetyk polecam samodzielne pieczenie ciast, ciasteczek a nawet własny wyrób słonych przekąsek. Do ciasta lepiej jest dodać masło niż margarynę, a chipsy można usmażyć na świeżym i dobrym jakościowo oleju. Unikniemy wtedy sztucznych dodatków i tłuszczy typu trans.
By zminimalizować ryzyko wystąpienia raka jelita grubego, często sięgajmy po produkty bogate w błonnik! Błonnik dzieli się na kilka rodzajów: włókno pokarmowe- nierozpuszczalne w przewodzie pokarmowym pełni rolę "szczotki fizjologicznej", która "wymiata" z naszych jelit zalegające resztki pokarmu, oczyszcza je i przyspiesza pasaż pokarmu; pektyny- absorbują wodę, pęcznieją w przewodzie pokarmowym, pochłaniają również szkodliwe substancje, wydalane potem z kałem; gumy i śluzy- pełnią rolę przede wszystkim poślizgową i ułatwiają proces defekacji. Zachęcam was do częstego sięgania po owoce, warzywa i produkty z pełnego przemiału. Do wypieków polecam mąkę razową, a zamiast napojów świeżo wyciskane soki!

niedziela, 21 lipca 2013

Przepyszny smoothie idealny na letnie upały

Dziś chciałabym zaproponować smoothie, jako lekkie i pyszne II śniadanie. Dzięki zawartości owoców i jogurtu stanowi bardzo dobre źródło witamin i pierwiastków, dodatkowo orzeźwia i świetnie smakuje!

Przepis na malinowy smoothie (ok. 600 ml)

- 1,5 szklanki malin
- 1 szklanka mleka 1,5%
- kubek 150g gęstego jogurtu naturalnego (2 lub 2,5 %)
- łyżeczka cukru waniliowego
- łyżeczka miodu
- kilka kostek lodu

Wszystkie składniki należy zmiksować razem w blenderze. Smoothie już jest gotowy. Można udekorować listkiem mięty.

Wartość odżywcza jednej szklanki (200 ml) = 120 kcal